Młodzi, wymagający, biegli w świecie Internetu i wyczuwający każdą nieszczerość. To tylko kilka cech opisujących pokolenie Z. Dlaczego generacja ta jest wciąż niedoceniania przez większość marek? Kim są Zety i jak się z nimi komunikować?

Kim są Zety?

Urodzeni w drugiej połowie lat 90 XX wieku, postępowi i wbrew wszystkim pogłoskom nie jest to grupa zbuntowanych i roszczeniowych. W Polsce do Generacji Z należy ok. 4 miliony osób. Jednak siła pokolenia Z nie leży w ich ilości, ale możliwości wydatkowania. Jakie są cechy charakterystyczne tego pokolenia? Wychowani w erze Facebooka czy Google, biegli w nowych technologiach i świetnie znający środowisko internetu. Jeśli chodzi o nowości technologiczne są wymagający, a wszystko musi być jak najbardziej funkcjonalne.

Generacja Z niedoceniana przez marketerów

Marketerzy wciąż boją się tej grupy konsumentów. Nadal skupiają się na starszych konsumentach - nie doceniają roli i możliwości nowej, młodej grupy odbiorców. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest niewiedza i strach przed analizą  przekazów, reklam ofert przez generację Z. Wiele firm nadal nie wie jak komunikować się z młodym pokoleniem, które od razu odczytuje ukryte komunikaty i wyczuwa nieszczerość marki.

Pokolenie Z - jak do niego dotrzeć?

Pokolenie Z dorastające w erze informacji posiada szeroką umiejętność szybkiego filtrowania treści i nadawania im statusu ważności, poziomu “fajności”. W zaledwie kilka sekund decydują o tym, czy jakiś materiał jest dla nich interesujący i decydują się na bliższe poznanie prezentowanego produktu. Marketingowcy muszą dotrzeć do pokolenia Z, nawiązać z nimi dialog, a nie tylko jednostronną komunikację. Treści kierowane do generacji młodych powinny być szczere, autentyczne. Zwracając się do tej grupy klientów musimy pamiętać także o tym, że są oni wrażliwi także na wszelkie aspekty dotyczące polityki prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Pokolenie Z ceni transparentność działania firmy zarówno w kwestiach przetwarzania danych w celach marketingowych jak i wszelkich akcjach CSR-owych (Corporate Social Responsibility). Zobacz też: >> Lojalność klientów w sklepie internetowym – jak ją zyskać?