Zmiana nazwy firmy może być spowodowana czynnikami zarówno pozytywnymi, jak też negatywnymi – przyczyną może być zmiana profilu działalności, szybki rozwój firmy, a także pogorszenie reputacji przedsiębiorstwa. 

O czym pamiętać, zmieniając nazwę firmy?

Przedsiębiorcy decydujący się na zmianę nazwy firmy powinni mieć na uwadze, że czynność ta nie powoduje zniknięcia dotychczasowych zobowiązań. Ważne jest też tutaj poinformowanie o zaistniałej sytuacji kontrahentów – muszą oni bowiem dokonać zmian w dokumentach. Konieczne jest także przygotowanie nowych wizytówek, pieczątek oraz szyldów.

Jak stworzyć nazwę firmy?

Istnieje kilka prostych zasad, którymi warto kierować się, wybierając nazwę firmy. Przede wszystkim powinna być ona prosta i czytelna, dzięki czemu odbiorca z łatwością rozpozna czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo. Ważna jest także unikalność pozwalająca wyróżniać się na tle konkurencji. Ponadto należy wziąć pod uwagę rodzaj produktu lub usługi oraz grupę docelową. Prowadzisz sklep z odzieżą młodzieżową? Z powodzeniem możesz wybrać żartobliwą nazwę, która spodoba się nastolatkom. Przedsiębiorcy udzielający porad prawnych lub oferujący produkty finansowe, powinni natomiast skupić się na tworzeniu wizerunku firmy rzetelnej i godnej zaufania.

Nazwa firmy a przepisy prawa

Tworząc nazwę firmy, warto skupić się nie tylko na zabiegach marketingowych, ale też na przepisach prawa, według których nie może ona wprowadzać klientów w błąd – pamiętaj, aby była adekwatna do Twoich produktów lub usług. Przedsiębiorca musi też mieć tutaj na uwadze prawa osób trzecich oraz zasady współżycia społecznego, gdyż nieprzestrzeganie ich może już na starcie zepsuć reputację firmy, a nawet skutkować sankcjami prawnymi.

Zobacz też:

kalkulator wynagrodzenia netto