Czym dokładnie jest tryb incognito w przeglądarkach internetowych? Bardzo często nazywa się go trybem prywatnym, a jego głównym zadaniem jest przeglądanie witryny internetowej bez pozostawiania w niej śladu obecności. Ma on także wiele innych zastosowań. Tryb incognito jest niezwykle ważny w przypadku, kiedy korzystamy z komputera, który współdzielimy z innymi użytkownikami – np. z członkami rodziny. Poprzez korzystanie z trybu incognito możemy być pewni, że nikt nie będzie wiedział, jakie strony przeglądaliśmy, a także na jakich portalach internetowych się logowaliśmy. Poprzez tryb incognito zyskuje się możliwość otwarcia nowego okna i zalogowania się równocześnie na kilka kont – np. na Facebooka lub Twittera. Dzięki temu nie trzeba zamykać poprzednio otwartej sesji – można korzystać z dwóch kont jednocześnie. Taka opcja jest niezwykle przydatna w momencie, kiedy korzystamy z komputera u znajomych. Tryb incognito umożliwia nam zalogowanie się na nasze konto na portalu społecznościowym bez konieczności wylogowania ich z sesji – dodatkowo nie pozostawiamy na ich komputerze naszych danych do konta.

Tryb incognito a wtyczki

Tryb incognito umożliwia nam włączenie strony internetowej w czystej formie – bez wtyczek. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku korzystania np. z AdBlocka – wtyczka czasami blokuje nie tylko reklamy, lecz także zawartość strony internetowej. Jeżeli nie chcemy wyłączać blokowania reklam, wystarczy otworzyć nową zakładkę w trybie prywatnym – wówczas wszystkie nasze wtyczki oraz dodatki zostają z automatu wyłączone. Jest to niezwykle przydatna opcja, gdyż coraz częściej zdarza się, że strona nie wyraża zgody na używanie AdBlocka i blokuje wyświetlanie pewnych treści.

Tryb incognito i zaufane strony

W momencie wyszukiwania informacji na jakiś temat może się zdarzyć, że przyjdzie nam wejść na stronę, która niekoniecznie będzie wzbudzać nasze zaufanie. Tryb incognito jest wówczas idealnym rozwiązaniem. Dzięki niemu możliwe jest przeglądanie zawartości strony bez obaw o wyciek naszych prywatnych informacji – takich jak hasła czy też lokalizacje. Tryb incognito gwarantuje, że nasze dane nie znajdą się w niepowołanych rękach. Jest to również doskonałe narzędzie pomocne w wypełnianiu formularzy. Tryb prywatny przydaje się w momencie, gdy podczas wypełniania formularza jesteśmy zmuszeni podać nasze prywatne dane. Idealnie sprawdza się także kiedy jesteśmy na wakacjach i potrzebujemy skorzystać z konta bankowego – np. na komputerze w hotelu. Tryb incognito to nie tylko bezpieczeństwo naszych danych. Nie zawsze chcemy, aby nasi bliscy czy znajomi dowiedzieli się o naszych problemach. Wówczas dzięki trybowi prywatnemu możemy szukać informacji bez obaw, że ktoś się o tym dowie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że podczas wyszukiwania biletów lotniczych możemy wpaść w pułapkę zastawioną przez linie. Strony internetowe zapamiętują bowiem wyszukiwania i przypisują je do danego adresu IP. Jeżeli zatem staramy się zarezerwować tanie loty, nie powinniśmy kilkukrotnie wyszukiwać lotów z przeglądarki w normalnym trybie. Warto skorzystać wówczas z trybu incognito – nasze wyniki nie zostaną zapamiętane i przypisane do naszego profilu, a dodatkowo możemy mieć niemalże stuprocentową pewność, że znajdziemy dużo tańsze loty.

Tryb incognito a Filter Bubble

Filter Bubble to stosunkowo nowe określenie, definiujące sytuację, w której wyszukiwania internetowe są dopasowane do naszego profilu, stworzonego właśnie na ich podstawie. Google stosuje taką metodę, aby jak najlepiej dopasować nasze wyszukiwania do naszych potrzeb. Tryb incognito pozwala jednak na wyszukiwania bez dopasowania do naszego profilu. Dzięki temu otrzymujemy wyniki najbardziej obiektywne. Warto samemu sprawdzić, jak dokładnie działa ten filtr. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce zapytanie zarówno w trybie normalnym, jak i trybie incognito – wyniki mogą zaskoczyć. Zobacz też:

zfa

Tryb incognito – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie stron internetowych, warto je sprawdzić pod kątem trybu incognito. Strony otwierają się w nim bez dostępu do tak zwanych plików cookies. Dzięki sprawdzaniu strony w taki sposób jesteśmy w stanie wychwycić potencjalne błędy na stronie i skutecznie je wyeliminować. Obecnie wszystkie przeglądarki internetowe dają swoim użytkownikom możliwość przeglądania stron internetowych w trybie prywatnym. Przeglądarki Chrome oraz Opera mają przypisany do tego celu skrót klawiszowy – Ctrl + Shift + N – można skorzystać też z rozwijanego menu po wybraniu opcji „Nowe okno incognito”. Wówczas zostanie otwarte nowe okno działające w trybie incognito. W przeglądarce Firefox również można uruchomić tryb prywatny z rozwijanego menu lub przy użyciu kombinacji klawiszy – Ctrl + Shift + P. Warto dodać, że to właśnie internetowy gigant – Google – postarał się o opatentowanie trybu incognito i uzyskał patent z początkiem 2015 roku. Jest on dostępny pod numerem US Patent No. 8,953,798 B1. Tryb incognito jest niezwykle przydatnym narzędziem dla każdego użytkownika internetu. Obecnie mało kto może sobie wyobrazić korzystanie z przeglądarki internetowej bez trybu prywatnego. Funkcja trybu incognito zyskała sobie niezwykłą przychylność internautów. Pozwala nie tylko na przeglądanie stron internetowych bez zostawiania po sobie śladu. Dzięki niej nie ma zapisu w historii przeglądarki i nikt się nie dowie, informacji na jaki temat szukaliśmy w sieci. Tryb incognito pozwala także na przeglądanie stron internetowych, które nie wzbudzają naszego zaufania i mogłyby wykraść nasze prywatne dane. Dodatkowo, jeżeli wypełniamy ankiety czy też formularze, można bez ryzyka podać swoje dane, a będąc poza domem i korzystając z niepewnej sieci lub komputera (np. w hotelu) – można zalogować się na stronę banku bez obaw o utratę haseł. Sprawdź, kiedy możesz wykorzystać urlop na żadanie!