Personalizacja wszystkiego - odważne stwierdzenie? Zapewne tak, ale jest to coraz bliższe urzeczywistnienia. Personalizacja w marketingu to dalej top trend wielu strategii sprzedażowych. Konsumenci domagają się ofert szytych na ich miarę - tylko co to oznacza w praktyce?

Personalizacja w marketingu - co to właściwie jest?

Każdy chce posiadać coś, co będzie unikalne i stworzone z myślą właśnie o nim. Każdy z nas (konsumentów) chce otrzymywać oferty, zgodne ze swoimi zainteresowaniami i aktualnymi potrzebami. Nie lubimy być traktowani jako masa. Coraz bardziej cenimy sobie indywidualność i możliwość odróżnienia się od pozostałych. Większość firm już o tym wszystkim wie, dlatego coraz częściej działy marketingu intensywnie pracują nad stworzeniem oferty spersonalizowanej, czyli dopasowanej pod konkretnego użytkownika. Personalizacja w marketingu staje się codziennością!

Najlepszym i wciąż aktualnym przykładem personalizacji są napoje Coca - Coli, na których chyba każdy z nas szukał swojego imienia. Możliwości jest więcej - możemy kupić gotowy produkty z możliwością zamieszczenia tam np. naszego imienia lub stworzyć produkt od podstaw: czyli wybrać kolor, materiał i krój wymarzonych butów.

  • przykład - loft37.eu

 

Zindywidualizowany przekaz reklamowy

Przekaz reklamowy musi być także dostosowany do konkretnego klienta. Dedykowane mailingi, targetowanie na Facebooku czy wykorzystywanie geolokalizacji użytkownika - wszystko to , powinno być wykorzystywane w tworzeniu indywidualnej oferty.

Wysyłaj mailingi z ofertą zbudowaną na podstawie wcześniej dokonanych zakupów przez danego klienta. Przekaz dostosowany do odbiorcy zadziała lepiej niż masowy wysyłane wiadomości.

Dostępne na rynku programy do wysyłki mailingów pozwalają na dokładną analizę skuteczności danej wiadomości. Na jej podstawie możesz prześledzić drogę użytkownika z maila na konkretny produkt z Twojego sklepu.  Dodatkowo wiedza z dokonanych transakcji konkretnego klienta jest warta wykorzystania. Można domniemywać, ze jeśli ktoś zakupił kurtę zimową, to może także będzie potrzebował szalik lub czapkę. Oferta spersonalizowana będzie dużo skuteczniejsza niż obszerna lista produktów, z której ciężko się na coś zdecydować.

 

Targetowanie 

Wykorzystaj wiedzę o przeglądanych stronach, kliknięciach w konkretny produkt czy reklamę lub geolokalizację danego użytkownika i targetuj reklamę dla niego. Przekazy reklamowe tworzone na podstawie m.in. tych danych, pozwolą stworzyć ofertę skrojoną pod tego konkretnego użytkownika. Dzięki takiej strategii Twój budżet będzie dobrze wykorzystany, ponieważ reklamy będą wyświetlały się tylko tym osobom, które są potencjalnie zainteresowane produktem.

Stwórz przekaz spersonalizowany, pozwól sobie na komunikację jeden do jednego. Wszystkie działania, które sprawią, że klient poczuje się wyróżniony i potraktowany indywidualnie, nie tylko przyczynią się do wzrostu sprzedaży, ale mogą także już na stałe przywiązać klienta do Twojej marki. W końcu wszyscy różnimy się od siebie i każdy chce być traktowany wyjątkowo. Od dziś personalizuj ofertę i zdobywaj lojalnych klientów.

Zobacz też:

kalkulator płac brutto netto