W e-mail marketingu najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Każdy z nas codziennie otrzymuje wiele wiadomości mailowych, ale zaledwie kilka z nich otwieramy. Dlaczego tak się dzieje? Na jakiej podstawie dokonujemy selekcji, co jest warte naszego kliknięcia, a co powinno trafić do SPAM-u. Jak stworzyć dobry e-mail, który skłoni naszych użytkowników do zapoznania się ofertą, którą tak skrupulatnie dla nich przygotowaliśmy?

Skutecznie sprzedażowy e-mail marketing - czyli jaki?

E-mail marketing to nadal jedna z głównych i najskuteczniejszych form reklamy online. Niestety wraz ze wzrostem popularności tej formy komunikacji z klientem oraz ulepszaniem filtrów antyspamowych na skrzynkach pocztowych coraz trudniej trudniej uzyskać wysokie wskaźniki OR (open rate) i CTR (click-throught rate).

E-mail marketing to proces złożony z wielu elementów. Każdy z nich wymaga odpowiedniej strategii oraz umiejscowienia w czasie, ale bez znajomości podstawowych zasad marketingowych nawet najlepsza (naszym zdaniem) kreacja może znaleźć się w koszu. Jak tego uniknąć i stworzyć z e-mail marketingu skutecznie narzędzie sprzedażowe - odpowiedź poniżej.

Temat wiadomości e-mail - zaciekaw albo traf do SPAMU

Temat wiadomości wymaga przede wszystkim kreatywności. Masz ułamek sekundy, aby zaciekawić nim swojego odbiorcę i skłonić do kliknięcia w Twoją wiadomość. Codziennie otrzymujemy kilkanaście maili, ale tylko kilka, a może nawet jeden  z nich, decydujemy się otworzyć. Zatem jakie tytuły w e-mail marketingu się sprawdzają? Jak stworzyć e-mail, który sprzedaje?

Testy, testy i jeszcze raz testy! Nie ma jednej uniwersalnej techniki tworzenia intrygujących tematów maili. Tytuł oraz pole nadawcy wiadomości e-mail (opisane w dalszej części artykułu) są to dwa elementy, które należy cały czas testować. Najlepszą metodą jest przeprowadzenie testów A/ B, które są możliwe do przeprowadzenia w większości programów do wysyłki mailingowej. Sprawdzają one, który temat wiadomości miał największy wskaźnik otwarć(OR).

Nagłówek wiadomości - kliknie czy pominie?

Zadbaj o preheader, czyli pierwsze zdanie w treści wiadomości. Wyświetla się ono od razu za tematem, czyli jest widoczne jeszcze przed otwarciem maila. Nie pozwól, aby miejsce to zostało zmarnowane na : Wiadomość nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj ją w oknie przeglądarki. Nagłówek to druga część sukcesu od razu po tytule. Warto zamieścić tutaj najważniejsze słowa opisujące ofertę.

Przedstaw się swojemu użytkownikowi - co wpisać w polu nadawcy?

Jeśli chodzi o pole nadawcy to musi ono wzbudzać zaufanie u odbiorcy. Możesz komunikować się jako marka ( np.Rabaty.pl) , konkretna osoba ( np. Ania Kowalska ) - imię i nazwisko zdecydowanie wzbudzają wzbudzają zaufanie u odbiorcy lub możesz zastosować wymieszanie tych dwóch technik ( Ania z Rabaty.pl). I tak jak w przypadku tematu wiadomości warto przeprowadzić testy A/B, aby sprawdzić, który nadawca generuje więcej otwarć maili od Ciebie.

Wezwij do działania!

W każdej wiadomości e-mail, która ma sprzedawać, po prostu trzeba umieścić wezwanie do akcji, call to action. Czyli co dokładnie?  Jest to forma przycisków umieszczanych w mailach np. Kup teraz! >> , Spraw sobie prezent! >> czy po prostu Sprawdź!>>. Proste hasła, mające zachęcić naszego odbiorcę do zakupu. Jest bardzo ważny element, głównie dlatego, że to on przekierowuje użytkownika na stronę z przygotowaną przez Ciebie ofertą. Nie spychaj go na dół maila. Wręcz przeciwnie, umieść go na samej górze, aby odbiorca mógł go znaleźć bez problemu, a co ważne bez przewijania wiadomości.

Skuteczny e-mail marketing - ważne informacje

  • 50-60 znaków - tytuł wiadomości powinien mieścić się w tym przedziale
  • 650 x 330 pikseli - w ramach takich rozmiarów umieść grafikę w wiadomości. Będziesz miał pewność, że otworzy się każdemu bez względu na program pocztowy
  • 400 kb - waga, której nie powinien przekroczyć twój e-mail
  • pół tekstu i pół grafiki - pamiętaj, aby zachować harmonię w swojej wiadomości i utrzymywać mniej więcej te same proporcje między użytym tekstem a grafiką. Zbyt duża ilość grafika może spowodować zakwalifikowanie twojej wiadomości jako SPAM

Zobacz też:

zasiłek chorobowy urlop wychowawczy świadczenia przedemerytalne