SEO dla wielu osób jest zagadką i oznacza jedną wielką niewiadomą. Jednak coraz częściej mówi się, jak bardzo SEO jest ważne i potrzebne, aby zaistnieć w wyszukiwarce i zostać wyłonionym z całej masy innych, bardzo podobnych stron w Google. Czym właściwie jest ta optymalizacja?

Czym jest SEO?

Wchodząc do jakiejkolwiek wyszukiwarki i wystukując jakieś zdanie bądź wyraz pojawia się cała lista różnorodnych stron na dany temat. Jedne znajdują się w górnej części listy, inne zaś dalej, a niektórych w ogóle nie ma. Tym właśnie jest sztuka optymalizacji strony czy bloga w internecie.

SEO jest działaniem, dzięki któremu można zawalczyć o widoczność, a także pozycję strony w wyszukiwarce internetowej. Bowiem większość wejść na witryny pochodzi właśnie z wyszukiwarek.

Co jest istotne przy optymalizacji?

Tytuły stron/postów oraz ich opisy

Tytuły stron/postówZnajdują się one na liście jako pierwsze, bowiem są najważniejszym czynnikiem dla SEO. Wpisując w wyszukiwarce konkretne hasło, a pojawia się ono w tytule postów bądź strony, Google wyłapie je szybciej niż podobne słowa kluczowe, które znajdują się w treści takiego artykułu. Dobry tytuł to taki, który jest:- Zrozumiały- Krótki i treściwy- Związany z treścią artykułu bądź strony Opis postów bądź stronyJest to tak zwany “meta opis”, który pojawia się w wyszukiwarce oraz mediach społecznościowych, po wstawieniu do nich linku danej strony bądź artykułu. Meta opis powinien:- Zawierać 150 - 160 znaków- Posiadać unikalną treść nawiązującą do konkretnego artykułu bądź strony- Uwzględniać frazę kluczową- Być reklamą danej treści bądź bloga i zachęcać do kliknięcia

Optymalizacja linków

Należy pamiętać również o optymalizacji linków do stron bądź artykułów. URL powinien być jak najprostszy i najbardziej zrozumiały dla wyszukiwarek i czytelników, w związku z tym dobrze, gdy jest krótki i nie zawiera zbędnych słów i informacji. W celu czytelnego odseparowania każdego słowa w linku należy użyć myślników zamiast spacji, a ponadto URL również powinien nawiązywać do całości strony. Przykłady:Zły link: https://www.naprzyklad.pl/przykladzlezoptymalizowanegourlDobry link: https://www.naprzyklad.pl/przyklad-zle-zoptymalizowanego-url

Linki wewnętrzne

Linki wewnętrzne to takie, które umieszczane są np. w artykule i odsyłają do innych treści bądź podstron znajdujących się na stronie. Absolutnie nie są to te, które odsyłają czytelnika do zupełnie innych, obcych witryn.Linki wewnętrzne powinny pojawiać się jak najczęściej i linkować nie tylko do nowych artykułów, ale jeśli to możliwe, także do tych starszych, zarchiwizowanych.

Nagłówki i wygląd tekstu

Wyszukiwarka Google docenia treści, które zawierają przestrzeń pomiędzy akapitami, wypunktowania, pogrubienia, pochylenia, a przede wszystkim nagłówki w formacie H1, H2 oraz H3. Chcąc dobrze zoptymalizować stronę bądź artykuł zdecydowanie nie należy wklejać zbitego, jednolitego tekstu.

Optymalizacja zdjęć

Znaczącym elementem dla SEO są również fotografie, ilustracje, czy infografiki. Każdy obraz należy opisywać frazą kluczową, która dotyczy danego tekstu. Zdjęcie powinno mieć zmienioną nazwę jeszcze przed wrzuceniem go na stronę, a także bezpośrednio w systemie.Przykłady:Zły opis: 637691726262h65.jpgDobry opis: podstawy-seo.jpg

Wartościowe treści

Najważniejszą kwestią oraz podstawą podczas optymalizacji stron są wartościowe treści Chcąc wybić się ku górze w wyszukiwarce, dobre SEO nie pomoże w przyciągnięciu ludzi jeśli teksty są nieciekawe i ubogie.  

Czym są wartościowe treści?

Wartościowe treści to takie, które radzą, instruują, przynoszą odpowiedzi na zadawane przy internautów pytania i rozwiązują ich problemy bądź zagwostki. Artykuł musi zaciekawić odbiorcę swoją zawartości, a jednocześnie zachęcić go do dalszych odwiedzin.

Jak napisać wartościowy i zoptymalizowany tekst?

  • Znajdź tematy, które interesują internautów,
  • Upewnij się, że temat artykułu jest zgodny z jego treścią i zachęca do przeczytania,
  • Popraw błędy,
  • Sformatuj odpowiednio tekst, zgodnie z powyższymi wskazówkami,
  • Dodaj do treści linki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Należy pamiętać jeszcze przede wszystkim o tym, że liczy się jakość tekstu, absolutnie nie ilość!

Zobacz też:

netto na brutto